Lykynlampi MTB 2023 21.5.2023

14.5.2023

Savo-Karjala MTB-Cup avataan viikon päästä Lykynlampi MTB:llä! Keli näyttää mitä mainioimmalta, joten kannattaa ehdottomasti ilmoittautua mukaan Itä-Suomen maastopyöräilykauden avaustapahtumaan. Matkoja ja sarjoja löytyy jokaisen makuun, aina junioreista harrastesarjaan sekä sähköpyöriin.


Tälle vuodelle reitit ovat muuttuneet hiukan viime vuodesta. Tänä vuonna pitkä kierros on noin 4,3km ja lyhyt kierros 2,5km. Ratamestari on tarkastanut reitit ja sahannut pois muutamat kaatuneet puut sekä todennut, että reitti on nopeassa kunnossa.


Tapahtumaan liittyvät perustiedot alla.


Kilpailukeskus

Lykynlammen ulkoilualue, Onttolantie 94.

Matkat ja sarjat

Miehet yleinen 26km, 6 kierrosta

M18, M40, M50 & Naiset Yleinen 22 km, 5 kierrosta

M/N14, M/N16, N18, N40-N60, M60,Fatbike & Sähköpyörät 17km, 4 kierrosta

M/N12 & Harraste 13km, 3 kierrosta

M/N10 5km, 2 lyhyttä kierrosta

M/N6&M/N8 2,5km, 1 lyhyt kierros

Kilpailuaikataulut

12.00 - M/N6-M/N10 lyhyen kierrosten sarjojen lähtö

12.10 - 5-6.kierroksen sarjojen lähtö

12.15 -3-4.kierroksen sarjojen lähtö


Lähtöihin järjestäytyminen viimeistään kaksi minuuttia ennen lähtöä. Nopeimpien kannattaa lähteä kärkipäästä liikkeelle. Reitillä hitaammilla väistämisvelvollisuus, mutta kohteliaisuutta noudatettava kaikissa tilanteissa!

Reitti

Reitit ovat pääsääntöisesti teknisesti helpohkoa ja nopeaa kangasmaastoa, pitkällä reitillä on muutama teknisesti haastavampi kohta. Korkeuseroa radoilla tulee vaihtelevasti, lyhyellä noin 2,5 km radalla hiukan yli 20m ja pitkällä 4km reitillä hiukan reilu 100m. Reittikartta löytyy sivun alalaidasta ja Strava-jälki alla:

Pitkä kierros

Lyhyt kierros

Reitti merkitään edellisenä päivänä kylteillä ja merkkinauhalla, tutustuminen reittiin ennen tapahtumaa on suositeltavaa. Pienet muutokset ilmoitettuun reittiin mahdollisia.

Osallistumismaksu ja ilmoittautuminen

Seuran jäseniltä 15€, muilta 20€. MTB-koulun ja MTB-akatemian osallistujille kilpailu on ilmainen. Seuran tilinumero FI72 2180 1800 0047 03 ja viite 1122.

Ennakkoon ilmoittautuminen Webscorer kautta, ennakkoon ilmoittautuminen päättyy 19.5.2023. Jälki-ilmoittautuminen paikan päällä kello 10.00 - 11.30, maksu 25 € ja se on suoritettava käteisellä tai MobilePaylla.

Lista ilmoittautuneista Webscorer.

Kisatoimisto

Lykynlammen majan kahviossa, ennakkoon ilmoittautuneiden numerot noudettavissa kisatoimistosta. Kisatoimisto aukeaa 10.00 ja sulkeutuu 16.00. Kisatoimistosta on mahdollista ostaa pientä evästä tapahtuman aikana.

Lähtö- ja maalipaikka

Lykynlammen urheilukeskuksen hiekkakenttä, punainen maalirakennus.

Tulokset

Tulokset ovat nähtävillä Webscorer tulospalvelussa kaikkien osallistujien tultua maaliin.

Palkintojenjako

Kello 14.00 Lykynlammen majalla.

Ravitsemusluento

Ravitsemusguru Jaakko Mursu pitää lyhyen luennon kilpailuihin liittyvästä ravitsemuksesta noin kello 14.30 alkaen Lykynlammen majalla. Tapahtuma on maksuton seuran jäsenille ja tapahtumaan osallistujille.

Pukeutuminen ja suihkut

Lykynlammen majan alakerrassa naisten ja miesten pukuhuoneet suihkuineen, sekä rinnesaunat naisille ja miehille.

Pyöränpesu

Pesuletku löytyy Lykynlammen majan etupuolelta.

Pysäköintialueet

Pysäköintialueet ovat kilpailukeskuksen ympäristössä.

Lisätietoja

Sami Tivonen, nolla neljä neljä 259 8420 & joenspy@gmail.com