Matalan kynnyksen MTB-lenkki

10.5.2019

Joensuun Pyöräilijät ry käynnistää aloitteleville maastopyöräilijöille suunnatun matalan kynnyksen maastopyörälenkit. Maastopyörälenkeillä käydään läpi mm. ajotekniikkaa, pyöränhallintaa ja samalla tutustutaan Joensuun lähialueiden maastoihin. Lenkkejä ajetaan ennen kesälomakautta joka toinen viikko tiistaisin, syksyn lenkkien ajankohdat ilmoitetaan heinäkuussa.

Maastopyörälenkit on suunnattu kaikille maastopyöräilyä aloitteleville yli 8-vuotiaille henkilöille sekä myös aikuisille, osallistujat jaetaan ensimmäisellä kerralla eri ryhmiin. Lenkkien vetäjinä toimivat Sami Tiainen ja Mikko Vastaranta, jotka molemmat omaavat pitkän kokemuksen pyöräilyn eri alalajeista. Kaikilla osallistujilla tulee olla säänmukainen varustus, kypärä, juomapullo, vararengas, pumppu, maastokelpoinen pyörä sekä voimassa oleva vakuutus. Joensuun Pyöräilijät ry ei vastaa lenkeillä tapahtuvista mahdollisista vahingoista eikä osallistujia ole vakuutettu seuran toimesta. Lenkeille osallistuminen on maksutonta eikä se vaadi ennakkoon ilmoittautumista tai seuran jäsenyyttä.


Paikat:

Tiistai 14.5 Lykynlampi, Lykynlammen ulkoilukeskus, 80510 Kontiolahti

Tiistai 28.5 Kontionpolut, Kontiolahden AH-Stadion, Napakympintie 24, 81100 Kontiolahti

Tiistai 11.6 Utranharju, Utran Koulu, Miilunpolttajantie 13, 80170 Joensuu

Tiistai 25.6 Mehtimäki, Kerubi Stadionin edusta, Uimarintie 3, 80110 JoensuuTervetuloa mukaan Joensuun Pyöräilijöiden lenkeille opettelemaan maastopyöräilyn saloja.


Lisätiedot & kysymykset:

Sami Tiainen
044 259 8420
tiainensamit@gmail.com